Mustafa Bursalı

Mustafa Bursalı

3. Havalimanı'nda 26 şubat heyecanı!

09 Ocak 2017 Pazartesi
mustafa.bursali@atahaber.com.tr

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul için "Mega projeleri"nden biri olan 3. havalimanı inşaatı tüm hızıyla ilerliyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın, Avrasya Tüneli’nin hizmete girişi töreninde, yeni havalimanının açılışı için verdiği  26 Şubat 2018 tarihinden sonra oluşan sinerji,  İGA inşaat sahasının her yanına  yansımış durumda olduğuna tanık olum. Mevsim şartlarının olumsuzlaşmaya başladığı  şu içinde bulunduğumuz günlerde bile havalimanı inşaatındaki çalışmalar ve hareketlilik bunu açıkça ortaya koyuyor.  Yönetim katları, ofisler, inşaat alanı, tıpkı bir arı kovanı gibi. Herkes hedefe kilitlenmiş. Bu tabloyu görmek sevindirici.


Konunun sıkı takipçisi olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’na ilişkin çalışmaları yerinde incelemek üzere proje sahasına bir ziyaret gerçekleştirdi. Çalışmalarda gelinen durum hakkında detaylı bilgi aldı. Hükümetin bu projeye gösterdiği ilgi, inşaatta çalışan işçisinden tutun da yüklenici firmaların patronlarına kadar yansımış durumda.  Bakan Arslan,  son ziyaretinde verdiği bilgiler, projenin Türkiye'nin gelişimine sağlayacağı katkıyı bir kez daha gözler önüne seriyor.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı şantiyesine yaptığı ziyarette, projenin 2025 yılında yaklaşık 225 bin kişiye iş olanağı sağlayacağını vurguladı. Bakanın verdiği bu rakam,  ülkemizin en büyük sıkıntılarından biri olan işsizliğin önlenmesine bir nebze de olsa elinden gelen katkıyı sağlayacak tip bir proje olması ayrıca bir önem arz ediyor. Yine Bakan'ın verdiği bilgiye göre bu havalimanında 2025 yılındaki yolcu kapasitesi 120 milyon olarak tahmin ediliyor. Bu rakama şimdilerde havacılığın en gelişmiş ülkesi ABD'de bile ulaşılamıyor.


İGA şantiye sahasındaki yönetim ofislerinin hemen girişine konuşlandırılan yeni kule, proje maketleri ve danışmanın duvarındaki hafta, gün, saat, dakika ve saniyeleri gösteren ve geriye doğru ilerleyen sayaç sadece çalışanları değil, ziyaretçileri bile heyecanlandırıyor. Burada görüyorum ki herkesi 26 şubat heyecanı yakalamış vaziyette. Bu heyecan ve motivasyon en büyük itici güç olacak eminim.


Açık söylemek gerekirse, bu mega proje beni de çok heyecanlandırıyor.  1985 yılında açılan şimdi iç hatlar terminali olarak faaliyet veren Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin kapasitesinin 5 milyon olarak planlandığını duyduğumuzda, "Bu terminal bize büyük değil mi?" şeklinde konuşulan lafları daha dün gibi hatırlıyorum.  5 milyon yolcu kapasiteli bir terminal dolup taştıktan sonra, TAV'ın devreye girmesiyle 50 milyonluk yolcu potansiyeli de kısa sürede aşıldı bile. İşte bu nedenledir ki; 120 milyon yolculuk bir kapasiteye ulaşmak sadece beni değil, herkesi heyecanlandırıyordur umarım. Bu günlerde tek dileğim ve  isteğim, ülkemizin terör belasından  biran önce kurtulması. Bizi çekemeyen, dost gibi gözüken, ancak arkamızdan sinsi oyunlar oynayan ülkelerin oyunlarını bozduğumuz takdirde, 3. havalimanınızdan öyle bir uçuşa geçecek ki Türkiye, işte bundan sonra bizi kimse tutamayacak.


Belki, benim de bu yüzdendir heyecanım...


 

 • SİTE İÇİ ARAMA

 • YAZARLAR

 • 9 kasım
 • Uçuş Bilgileri
 • DÖVİZ KURLARI

 • HAVA DURUMU

  • ANKARA
   Ankara Hava Durumu
  • İSTANBUL
   İstanbul Hava Durumu
  • İZMİR
   İzmir Hava Durumu
  • ANTALYA
   Antalya Hava Durumu
  • TRABZON
   Trabzon Hava Durumu
 • Trafik Yoğunluk Haritası
 • Teknosa