Mustafa Bursalı

Mustafa Bursalı

17 NİSAN'DA TÜRKİYE'YE BAHAR GELECEK...

07 Nisan 2017 Cuma
mustafa.bursali@atahaber.com.tr

Eveeeet... İşte o günler geldi çattı. Zaman ne kadar da çabuk ilerledi. MHP'nin, Anayasa maddelerindeki değişikliklere destek sözünü verdikten sonra başlayan süreç çok hızlı gelişti. Acilen toplanan TBMM, öncelikle değişiklik içeren maddelerin görüşmelerini tamamladı. Zaman zaman, gergin, tartışmalı, kavgalı-gürültülü geçen görüşmelerin ardından yasalaşan 18 madde için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla referandum günü belirlendi. Ve onca virajlı yollardan sonra girdik son düzlüğe...


Referandum kararından hemen ardından son ayarda anket şirketlerince başlatılan çalışmalar da aldı başını gidiyor. Neredeyse anket sonuçları havalarda uçuşuyor. Nedendir bilinmez ama bu anket çalışmalarından çıkan sonuç, "oy oranlarında bir eşitlik var" havası yaratılması işin ayrı esrarengiz bir boyutu!  Bu algının belli çevrelerce, özellikle verilmeye çalışıldığı da apaçık ortada. Bu yarışta sanki "Evet" ve  "Hayır" eşitmiş, hatta "Hayır" bir adım öndeymiş gibi sanal bir etkileme gayreti de son derece manidar.  Bu kampanyaya muhalefet partileriyle birlikte maalesef Türkiye'nin önünü kesmek isteyen devletler, ayrılıkçı dış güçler ve terör örgütleri tam destek verdiklerini de hep birlikte kaygıyla izliyoruz. Referandumda "Hayır" için FETÖ ve PKK başta olmak üzere, terör örgütleri canla başla çalışıyorlar.


Eksik olmasın, başta Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre de bölücü kampanyaya ellerinden gelen tüm katkıyı yapma gayretindeler! Allah'a şükür ki, tezgahlanan tüm oyunlar, komplolar bir bir ortaya çıktı ve kimin ne olduğunu bir kez daha anlamış olduk. İçerden ve dışarıdan tezgahlanan bu senaryolar, başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin dik duruşu sayesinde kolay atlatıldı ve bu şer odaklarının oyunların oyunları bir çırpıda bozuluverdi.


Şunu açıkça belirtmeliyim ki, benim kanaatim "Evet" oylarının öyle bir-"iki puan gibi değil, açık ara önde çıkmasıyla sonuçlanacak. Daha net bir ifadeyle belirteyim. Şahsi görüşüm en az 8-10 puan gibi bir fark olacağı yönündedir.


Şimdi gelelim 17 Nisan sabahıyla başlayacak olan yeni günlere...


Türkiye zor travmalar yaşadı, yaşıyor. Kimi olaylar ve olumsuzluklar ülkeye ekonomik olarak yansıdı. Ama artık bunlar azalmaya başlayacak. Tahmin ediyorum ki, Türkiye'de, referandumdan sonrasında, yani mayıs ayı gibi her şey yoluna girmeye başlar. Türkiye’nin ekonomisi eskisinden daha da dinamik bir yapıya yelken açar.


Terörle mücadele hızlanır. Tükenmekte olan PKK kaçacak delik aramaya başlar.  FETÖ ile mücadele belli bir yol alınmıştı. Bu terör örgütüne de karşı son hamleler yapılır ve devletin içinde sızmış halde gizlenen son virüsler de temizlenir. 16 Nisan aynı zamanda bürokrasideki hantallığa da çekidüzen verme zamanı da olacak aynı zamanda. 'Bugün git yarın gel' anlayışı bitecek. Yatırımlar aksamayacak, Sudan bahanelerle hizmetler engellenmeyecektir. Şahsen "evet" dememin nedenlerinden biri bürokrasinin azalacak olmasıdır.


17 Nisan, "Güçlü Türkiye" ve yönetimde istikrar için uzun vadeli yeniden yapılanmanın başladığı günler olur inşallah. Daha önceleri de anlatmaya çalıştığım gibi bu bir rejim değişikliği değildir. Rejim sorununu çok önceden aşmıştı Türkiye. Referandum sonrası Meclisimiz daha güçlü olacak, işler daha hızlı ve düzenli akmaya başlayacak. Buna eminim. Yargı, ayrılıkçı, bölücü düşüncelerden arındırılmış olacak ve  bağımsızlığına kavuşacak.


Kısacası, içinde bulunduğumuz bahar aylarıyla birlikte güzelim ülkemize de kalıcı bir bahar havası yansıyacak. Önümüz aydınlık, geleceğimiz eskisinden çok çok daha parlak olacak.

 • SİTE İÇİ ARAMA

 • YAZARLAR

 • 9 kasım
 • Uçuş Bilgileri
 • DÖVİZ KURLARI

 • HAVA DURUMU

  • ANKARA
   Ankara Hava Durumu
  • İSTANBUL
   İstanbul Hava Durumu
  • İZMİR
   İzmir Hava Durumu
  • ANTALYA
   Antalya Hava Durumu
  • TRABZON
   Trabzon Hava Durumu
 • Trafik Yoğunluk Haritası
 • Teknosa