Mustafa Bursalı

Mustafa Bursalı

"METAL YORGUNU BÜROKRATLAR DA KENARA ÇEKİLSİN"

09 Ağustos 2017 Çarsamba
mustafa.bursali@atahaber.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde kabine üyeleri ve AK Parti milletvekilleriyle yaptığı toplantıda kabine üyeleri ve milletvekillerine verdiği mesajlar geniş yankı bulmuştu.  Toplantıda, teşkilatlara saygının esas olduğunu belirten Erdoğan, milletvekilleri ile halkın iç içe olması gerektiği vurgusunu yaparken, gönülleri  kazanmanın önemine çektiği dikkat çok çok önemliydi bence...


Cumhurbaşkanının bu çıkışı bir yerde iyi de oldu. Cumhurbaşkanımızın bu mesajları en küçük parti teşkilatlarını bile daha şimdiden harekete geçirmiş gibi gözüküyor.  Herkes işini, görevini ve haddini bilmek durumunda.  Partinin il, ilçe, köy, kasabasından tutun da en üst yönetimine kadar herkesin durup bir düşünmesi ve yeni bir strateji oluşturmaları gerekiyor. Bu işin siyasi ayağı. Tabii bir de bürokratik ayağı var bu işin. En az siyasi ayağı kadar bürokratik kademede de acilen bir silkelenme ve kendine gelme ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Hükümet tarafından atanmış kimi bürokratların da "Okkalı" bir mesaj almadan derhal kendilerine gelmeleri gerekiyor.


Havacılık sektörüyle biraz daha içli-dışlı olduğum için yakından biliyor ve takip ediyorum. Öyle bürokratlar var ki, adeta burunlarından kıl aldırmıyorlar. Türk Hava Yolları başta olmak üzere, DHMİ, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde birçok tepe yöneticileri dahil, atanmış bürokratların kibirlerinden ve havalarından yanına yaklaşılmıyor. Telefona bile çıkmaya bile nazlanan yöneticiler, maalesef  makamları adeta işgal ediyorlar. Bunlarınki "Metal yorgunluğu" bile değil, olsa olsa "Koltuk rehaveti" bence. "Eski Belediyeciyim", "Oğlunun arkadaşıyım", "Yeğenini iyi tanırım", "Hemşehrisiyim" gibi sıfatları ceplerinden bulundurduğunu sananlar, şimdilik bu rüzgarla idare ediyorlar.


Oysa, Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı her toplantıda üstüne basa basa verdiği mesaj, vatandaşa ulaşın, onların elini sıkın, kapısına kadar gidin ziyaret edip, dertlerini sorunlarını dinleyin değil miydi? Kusura bakmayın ama bu mesajı, bu uyarı dikkate almayanlar, bedelini de zamanı geldiğinde öder.


"Menfaatler sağlayarak bağladıkları" üç-beş kişiyle "ben, gazetecileri, basını, medyayı idare eder, günü kurtarırım" zihniyetlilerin bu küçük planları artık piyasada kabul görmüyor. Bu "sözde yöneticiler" hiç kusura bakmasın. Kimin ne dümenler çevirdiğini, kimin ne entrikalar peşinde olduğunu artık herkes biliyor. Ama nereye kadar! Aldığım duyumlara göre, tehlike çanları artık onlar için de çalmaya başladı. "Hasbelkader" bir yere gelmişler ve "Ne oldum delisi" karakterlilere yönelik çeşitli kademelerde de büyük bir temizlik yakında başlayacak gibi gözüküyor. Sayın Cumhurbaşkanımız her şeyin farkında olduğuna da eminim. Ülkenin yoğun gündemi, onun, bu işlere müdahalesini biraz aksatıyor sanırım. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu nadide kurumlara, partiye, vatandaşa sonuçta da Türkiye'ye zarar veren bu "sözde" yönetici/idareci kesimine de hak ettiği "üstü kapalı ödülü"  yakın bir zamanda verecektir diye ümit ediyorum.


Cumhurbaşkanımızın siyasi kanada verdiği “Yorulan varsa kenara çekilsin, yerini başka birisine bıraksın.” mesajını, bürokratların da artık iyi okumasının vakti geldi. Hatta geçiyor bile... Vatandaşla görüşmeye tenezzül etmeyen, derdini, sorununu dinlemeyen, elini sıkmayan, oturup onlarla konuşmayan, insanlara tepeden bakan sonradan görme bir zihniyet devletin asil kurumlarına da zarar verir, sonucunda Ak Parti'ye de...


Cumhurbaşkanımızın “Yorulan varsa kenara çekilsin, yerini başka birisine bıraksın.” sözleriyle harekete geçen ve çözüm yolları arayan AK Partinin tepe yöneticileri,  koltuklarına mayışmış vaziyette yan gelip yatan bürokratlar için de çok acilen  bir formül geliştirmeli. Çünkü hepsi aynı gemide olduklarının farkına varmalılar.


Özet olarak diyeceğim o ki; "Metal yorgunu bürokratlar" da direkt bir uyarı almadan, kendiliğinden kenara çekilmeli.


Bizden söylemesi...

 • SİTE İÇİ ARAMA

 • YAZARLAR

 • 9 kasım
 • Uçuş Bilgileri
 • DÖVİZ KURLARI

 • HAVA DURUMU

  • ANKARA
   Ankara Hava Durumu
  • İSTANBUL
   İstanbul Hava Durumu
  • İZMİR
   İzmir Hava Durumu
  • ANTALYA
   Antalya Hava Durumu
  • TRABZON
   Trabzon Hava Durumu
 • Trafik Yoğunluk Haritası
 • Teknosa