Mustafa Bursalı

Mustafa Bursalı

ERDOĞAN DEDİYSE O İŞ OLUR...

31 Ekim 2018 Çarsamba
mustafa.bursali@atahaber.com.tr

Öyle bir yapı düşünün ki, ülkemizde eşi olmasın. Avrupa'da benzeri bulunmasın. hatta ABD'de en büyük diye sözü edilen havalimanına iki kat fark atsın... Soruyorum şimdi size. Kendi kategorisinde var mı böyle bir görkemli, devasa bir eser?


Devasa eserden neyi kast ettiğimi anlamışsınızdır. 29 Ekim'de açılışı gerçekleştirilen "İstanbul Havalimanı"ndan söz ediyorum. İşte bu nedenledir ki, sevinçliyiz, heyecanlıyız ve gurur doluyuz. Öncelikle şunu hemen belirtmeliyim..Bu eşsiz eseri ülkemize armağan eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve AKP Hükümeti'ne ne kadar teşekkür etsek azdır.


Bildiğiniz gibi, İstanbul'un 3. havalimanının ilk etabı geçtiğimiz günlerde görkemli bir törenle hizmete açıldı. Bu projenin devreye alınmasına 50'yi aşkın ülkeden, cumhurbaşkanları, başbakanlar, meclis başkanları da katıldı. Bu üst seviyedeki katılım, projeye, dünya ülkelerinin gösterdiği ilginin en güzel kanıtı oldu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olması hedeflenen havalimanının adının, "İstanbul havalimanı" olacağı müjdesiyle, bu konudaki isim spekülasyonlarının önüne geçecek bir hamleyle konuya noktayı koydu. Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nın da faaliyetine devam edeceğini da duyurarak, amaçlarının, "Atatürk"ün adını silmek olmadığının mesajını, kendilerini eleştirenlere en güzel şekilde vermiş oldu.


İstanbul Havalimanı'nın hizmete girmesiyle Avrupa hava sahasının yeniden yapılandırılması gerekeceğine vurgu yapan Erdoğan, "Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya, bölgesinde ve dünyada barışın, huzurun, güvenliğin, refahın sembolü haline gelmeye kararlıdır." şeklinde dünyaya açık bir de mesaj ulaştırdı.


-Bu eser nasıl ortaya çıktı-


Türkiye'nin son yıllardaki en büyük projelerinden biri olan İstanbul Havalimanı'nın yapım aşaması ise tam anlamıyla bir başarı öyküsü. İşte bu öyküyü gerçekleştirenler de büyük bir alkışı hak ediyor bence. Kömür çıkarmak için, yıllarca altı eşilen, oyulan, adeta devasa bir köstebek yuvasına dönüşen ve üzerinde onlarca göletler oluşmuş bir arazi düşünün. İşte böyle bir alanın üzerine dünyanın en büyük havalimanını yapmak için bir girişimde bulunmak her müteahhidin işi değildir sanırım. Bu zor şartlara rağmen, ihaleyi alıp, inşaatı da 42 ay gibi bir sürede mükemmel bir yapıya dönüştürmek herkesin başarabileceği bir iş değildir diye düşünüyorum. İşte bu nedenle, koca bir teşekkür de bu devasa inşaatı inanılmaz zor koşullar içinde olmasına karşın, birinci etabını bitirmeyi başaran ve hizmete alınmasını sağlayan İGA'yı oluşturan beşli konsorsiyuma...


Bu projenin, ihale aşamasından tutun, açılış sürecine kadarki aşamalarını yakından takip etmiş biri olarak söylüyorum. Cengiz, Limak, Kolin, Kalyon, Mapa İnşaat'tan oluşan bu "cengaver konsorsiyum" olmasaydı, bu inşaatın bu kadar kısa sürede tamamlanması bu kadar kolay olmazdı. Hepsi kendi alanlarında kendilerini ispat etmiş güçlü şirketler. Onlar, bu taşın altına elini koymasalardı, bu proje ne aşamada olurdu? Bu senaryoyu düşünmek bile istemiyorum.


İstanbul Havalimanı'nın daha önceden de belirlendiği gibi 29 Ekim'de açılmasını sağlayan en önemli unsur, tabii ki de Cumhurbaşkanımız Erdoğan. Ancak, bu konsorsiyumda bir isim var ki, onun da hakkını vermek gerek. O isim de proje şantiyesini kendisine mesken edinen, mesaisinin büyük bölümünü buraya ayıran Sayın Mehmet Cengiz. Diğer ortaklarla kurduğu iyi ilişkilerle tıpkı bir 'maestro' gibi görev alan ve devasa inşaat orkestrasını yöneten isim olarak tanımlamak isterim Mehmet Cengiz'i...


Sayın Cengiz açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kastederek, "Sözünüz bizim ışığımız oldu. Siz çıtayı yükseltmeyi seven bir lidersiniz. Biz de sizi izleyeceğiz" diyerek daha çok işler başaracaklarının da sinyallerini verdi.


29 Ekim 2018 tarihi Cumhuriyeti'mizin 95. yıl dönümü. Ancak bu tarih Türk Sivil Havacılığı için çok önemli bir gün. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında durarak tamamlanan İstanbul Havalimanı, Türk ekonomisinin gelişimine vereceği katkıyla önemli bir çekim merkezi olacak. İleride bunu daha iyi anlayacağız.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yapılamaz" denilen bir işi daha başardı. O, bir işi gözüne kestirmişse önünde engel duramaz. Kısacası, Erdoğan dediyse o iş olur. Türkiye'nin yüz akı, dünyaya örnek oluşturan bu projede emeği geçen herkese teşekkür etmeyi bir borç sayıyorum.

 • SİTE İÇİ ARAMA

 • YAZARLAR

 • 9 kasım
 • Uçuş Bilgileri
 • DÖVİZ KURLARI

 • HAVA DURUMU

  • ANKARA
   Ankara Hava Durumu
  • İSTANBUL
   İstanbul Hava Durumu
  • İZMİR
   İzmir Hava Durumu
  • ANTALYA
   Antalya Hava Durumu
  • TRABZON
   Trabzon Hava Durumu
 • Trafik Yoğunluk Haritası
 • Teknosa