Mustafa Bursalı

Mustafa Bursalı

PATLAMA OLACAK!

06 Mart 2019 Çarsamba
mustafa.bursali@atahaber.com.tr

Durun, durun...


Öyle sanıldığı gibi ilk akıllara gelen patlama türü değil bu...


Bu patlama hayırlı bir patlama...


31 Mart yerel seçimlerinde sandıkta yaşanacak patlamadan bahsediyorum ben.


Hani Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim meydanlarında sık sık dile getirdiği "Sandıkları patlatmaya hazır mıyız?"  sloganı var ya... İşte bu patlamayı vurgulamak istiyorum.


Önceki seçim tahminlerimde nasıl yanılmadıysam, önümüzdeki seçimde de yanılmayacağım umarım.


31 Mart seçimlerine kısa bir süre kaldı. Her parti seçim çalışmalarına hız verdi. Ortaya çıkan manzara şu ki; bu seçimlere yine en hazırlıklı parti görünümünde olan parti AK Parti. Niye mi? Seçime sayılı günler var. Ancak, CHP daha adaylarını bile zar zor belirledi. Partideki çekişme ayyuka çıkmış durumda. Bunu CHP'li seçmen görüyor, tedirginlikle izliyor ve umudunu kaybediyor. İyi Parti desen Takılmış CHP'nin peşine ne yaptığı belirsiz. Saadet Partisi de ne yazık bunların peşine takılmış vaziyette. HDP ise malumunuz...


İşin en önemli bir tarafı da hala yüzde 15-20 aralığında olduğu sanılan "Kararsız" seçmen potansiyeli var. Bu oran hiç de küçümsenmeyecek bir oy oran. Bu "Kararsız" seçmenlerin de Cumhur İttifakı'na yöneleceği kanaatindeyim.


 


Durum böyle olunca da siyasi arenada seçime en hazır konumdaki partinin AK Parti  olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan il il, ilçe ilçe dolaşarak, her zamanki gibi farklı bir siyasi lider vasfını ortaya koyuyor. Gittiği yerlerdeki mitinglerde geniş vatandaş topluluğuna hitap edip gönülleri kazanmasını biliyor.


 


Öncelikle yapılacak seçimin bir yerel seçim olduğunu unutmayalım. Yerel yöneticiler seçeceğiz, ülkeyi yönetecek merkezi idareciler değil. Onun için bu seçimin seçime doğru ana temasının değiştirilmesine asla izin vermemek gerek.


Adaylara gelince günümüzde artık yol yapacağım, su kanalizasyon hizmetlerini getireceğim, çöpleri toplayacağım demenin bir karşılığı yok. Bu hizmetlerin belediyelerin asli görevi olduğunu herkes biliyor. Vatandaşlar artık belediyelerden bu hizmetlerin dışında şehri için, çocukları için, gelecek için daha fazla hizmet bekliyor.


Evet, İstanbul'u alan Türkiye'yi alır derler çünkü İstanbul toplam nüfusun yüzde 20'sini barındırıyor. Türkiye'deki her 10 seçmenden 2'si İstanbul'da yaşıyor Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi 18 bakanlığın bütçesinden daha büyük. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın sayılı bir Metropol kentinden bahsediyoruz. Bir de İstanbul Türkiye'nin aynası gibidir. İstanbul'u kazanamıyorsanız zaten Türkiye'de çoğu şehri kaybetmişsiniz demektir. İstanbul'u kazanıyorsanız Türkiye'de çoğu yerde de kazanmışsınızdır.


Özellikle İstanbul AK Partinin göz bebeği Sayın Cumhurbaşkanının gönlünde özel bir yeri var Bu nedenle İstanbul AK Parti için olmazsa olmaz. Erdoğan bu nedenle İstanbul için en güçlü adayı, en yakın çalışma arkadaşlarından Binali Yıldırım'ı tercih etti. Çünkü, önümüzdeki 5 yıl boyunca daha rahat yönetmek için İstanbul önemli.


Yerel yönetimlerde vatandaşa dokunmak çok önemli. Halka yakın dürüst ve çalışkan algısı olan adaylar her yerel seçimde olduğu gibi bu seçimlerde de bir adım öne çıkacaklardır.


Ak Parti bu konuda İzmirli seçmenlerin yargılarını değiştirebilirse ve hizmet eksikliklerini tamamlayabileceği konusunda da ikna ederse ve bu da iyi bir adayla birleşirse yarışa ortak olunabilir diye düşünüyorum.


Ankara'da da başa baş bir yarış yaşanacak. Son hamlelerle Ankara'da Mehmet Özhaseki sanırım ipi göğüsleyen isim olacak. Çünkü, 31 Mart seçimleri öncesi yapılan yanlış ittifaklardan dolayı Saadet Partisi seçmeninin AK Parti'ye yöneleceğini, CHP ve İYİ Parti'den de AK Parti'ye oy gelebilir.


Anketler ne diyor diye cevap vermeyeyim ama kendi değerlendirmemi söyleyeyim. AK Parti’nin birinci parti çıkacağı, Cumhur ittifakının birinci büyük blok olarak çıkacağı, CHP’nin bir kez daha kaybedeceği bir seçim sonucu göreceğiz. CHP kazandığı pek çok ilde yine kazanacaktır ama bazı yerlerde kaybedebilir. Cumhur İttifakı ya da AK Parti başta İstanbul olmak üzere elinde tuttuğu birçok yeri koruyacaktır, birkaç yerde el değişimi olabilir.


31 Mart’tan sonrasının hem ekonomik olarak hem siyasal olarak hem de idari olarak 31 Mart öncesinden daha iyi olacağını düşünüyorum. 1 Nisan itibari ile çok daha iyi bir Türkiye’ye uyanacağız.

 • SİTE İÇİ ARAMA

 • YAZARLAR

 • 9 kasım
 • Uçuş Bilgileri
 • DÖVİZ KURLARI

 • HAVA DURUMU

  • ANKARA
   Ankara Hava Durumu
  • İSTANBUL
   İstanbul Hava Durumu
  • İZMİR
   İzmir Hava Durumu
  • ANTALYA
   Antalya Hava Durumu
  • TRABZON
   Trabzon Hava Durumu
 • Trafik Yoğunluk Haritası
 • Teknosa