İlker Aycı son durumu değerlendirdi...

İlker Aycı son durumu değerlendirdi... THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Hakan Çelik’le Hafta Sonu programının konuğu olarak gündeme dair soruları yanıtladı.

İkramlarımızda bazı değişiklikler yaptık, şu anda ikramları basitleştirdik. Bazı uçuşlarda ikramı tamamen kestik bazılarında da basite indirgedik.


 


An itibari ile %85 oranında kapasitemizi kullanamıyoruz, özellikle uçaklarımızı kargoya çevirmeye başlayarak kapasitemizin bir kısmını kullanabileceğiz. Yaklaşık 107 ülke şu anda uçuşa kapalı, bir kısmı Türkiye’nin tek taraflı kapattığı, bir kısmı da bu riski görerek kendi hava sahasını kapatan ülkeler. Bu anlamıyla 100’ü geçti şu anda.


 


27 Mart itibari ile pek çok nokta daha kapanacak.


 


Hong Kong, Moskova, Etiyopya, New York ve Washington olmak üzere dağıtım yapılabilen yerleri açık tutacağız, bunun dışında geri kalan tüm yerleri 27 Mart itibari ile kapatmak zorundayız.


 


İlgili bakanlıklarımızla koordinasyon içerisinde, Sağlık Bakanlığımızın ve DSÖ talimatları içerisinde şartları sağlayarak yurt dışındaki vatandaşlarımızı Türkiye’ye getireceğiz.


 


Hem Mevlüt Çavuşoğlu Bey ile hem Fahrettin Koca Bey ile yakın koordinasyon içerisindeyiz.


 


Bugünden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlarımız uçuşlara katılamayacaklar.


 


20 Mart 2020 tarihinden evvel bilet almış tüm vatandaşlarımız hiç merak etmesinler, yıl sonun kadar yani 321 Aralık 2020 tarihine kadar biletlerini değiştirebilirler, özellikle söylüyorum rahat olsunlar. Biletlerinizi kullanma tarihiniz de 28 Şubat 2021 tarihine kadar uçuş yapabilirsiniz. Bilet değişiklikleri için de hiçbir ek ücret ödenmeyecektir.


 


İsteyenler biletini açığa aldırabilir, eğer biletinizi iade etmeyip ertelerseniz size %15 ilave bonus veriyoruz.


 


Her bir bilete karşılık gelen 10 euro için 1.000 mil veriyoruz.


 


Özellikle kriz başladığı andan itibaren Call Centerlarımızda ciddi bir yüklenme oldu, ben vatandaşlarımıza buradan seslenmek istiyorum. Lütfen Call Centerlar ile değil, hangi kanaldan aldıysak o kanal yolu ile değiştirmeye gidersek daha iyi olur. Acentalardan, internetten değişim yapabilirsiniz. Zaman zaman çağrı merkezlerimize aşırı bir yüklenme oluyor, orada çalışan arkadaşlarımız ağır bir baskıyla karşılaştılar ve performansları maalesef düştü. Bu eleştirileri dikkatle okuyoruz ve bunlardan ders alıyoruz. Şu an çağrı merkezlerimizde 1500 çalışanımız var.


 


”İŞTEN ÇIKARMA SÖZ KONUSU DEĞİL”


 


THY’de işten çıkartmak gibi bir durum söz konusu değil, nakit pozisyonumuza göre ücretlerde bir düzenleme yapılabilir. Böyle bir düzenlemede en büyük kesintiyi en üst kademeden yapacağız.


 


Nakit pozisyonumuzu güçlü tuttuğumuzda, kriz ne kadar uzun sürerse sürsün, arkadaşlarımızla birlikte el ele vereceğiz ve bu markayı koruyacağız. Bu markayı bu ülke adına korumak zorundayız, çalışanlarımız adına ve aileleri adına bu markayı koruyacağız.


 


Gelecekte bütün uçak siparişlerimizi gözden geçirebiliriz, dinamik kapasite yöneteceğiz.


 


Uçakları boş uçurduğunuz zaman nasıl maliyetiniz varsa, uçurmadan yerde tuttuğunuzda sabit maliyetleriniz oluyor.


 


11 Eylül dönemi sonrası dünyada bir konsodilasyon dönemi yaşanmıştı, bu dönem sonrası 11 Eylül’den daha büyük bir konsodilasyon yaşanacak.


 


Özellikle her yıl %4.5 ile %5 arası büyüyen bir sektör, özellikle kriz sonrası yeniden bir yapılanma dönemini göreceğiz.


 


Karşımızdaki bazı rakiplerimizin bazılarının ülkelerinden aldıkları desteklerle etrafındaki küçük şirketleri de bünyesine katarak büyüdüğünü göreceğiz.


 


Benim gördüğüm en büyük tehdit ‘open sky’ yani açık sema tehditi.


 


THY açısından Avrupa ve Orta Doğu hattında uçan 1 numaralı şirketiz, hava kargoda da dünyanın 6 büyük filosundan biriyiz. Dünyada en çok yabancı yolcunun tercih ettiği 6. Havayolu şirketiyiz.


 


Bu krizi en iyi yöneten şirketler en değerli havayolu şirketi olarak yükselecekler. Dünyada ve çevremizde hangi fırsatlar varsa değerlendirmeye çalışacağız.


 


Şu anda bizde öğrenci arkadaşlarımız var, bize geri ödemeleri olan arkadaşlarımız var biz onlara da bir kolaylık getireceğiz. Merak etmesinler o geri ödemelerde kolaylık getireceğiz, üzülmesinler, gerilmesinler bu krizden daha güçlü çıkacağız oraya hazır olsunlar.


 


İSTANBUL HAVALİMANI’NDA SON DURUM


 


İstanbul Havalimanı’ndaki performansımız Atatürk Havalimanı’ndaki rakamları geçti, bu da gösteriyor ki İstanbul Havalimanı her anlamda bu yatırımın haklı bir yatırım olduğunu gösterdi ve ispatladı.


 


Bu süreçte İGA ile beraber oturup bu süreci yöneteceğiz, birimizin kaybetmesi öbürümüzün de kaybetmesi demek. Geleceğe bu krizden daha güçlü çıkabilmek için birbirimize yardımcı olacağız.


 


Bu süreçte THY Teknik’e çok yük bindi, yine de adapte oldular yine de uçaklarımızın bakımlarında eksiksiz performans gösterdiler buradan onlara da teşekkür ediyorum.

9 kptş
22 Mart 2020 Pazar.
 • SİTE İÇİ ARAMA

 • YAZARLAR

 • 9 kasım
 • Uçuş Bilgileri
 • DÖVİZ KURLARI

 • HAVA DURUMU

  • ANKARA
   Ankara Hava Durumu
  • İSTANBUL
   İstanbul Hava Durumu
  • İZMİR
   İzmir Hava Durumu
  • ANTALYA
   Antalya Hava Durumu
  • TRABZON
   Trabzon Hava Durumu
 • Trafik Yoğunluk Haritası
 • Teknosa