Normalleşme sonrası uçuşlar başladı...

Normalleşme sonrası uçuşlar başladı... Korona virüs salgını nedeniyle ara verilen uçuşlar, yeni normalleşme ile birlikte yeniden başladı. İstanbul Havalimanı’na gelen yolcuların ateşi termal kameralarla ölçülürken, havalimanına maskesiz girişler yasaklandı. Kaynak Yeniçağ: Uçuşlar başladı: İşte yeni normal

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul Havalimanı'ndan Ankara'ya yaptığı seferle yeniden başladı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Hava Yolları’nın TK2150 sefer sayılı uçağıyla normalleşme sürecinde İstanbul Havalimanı'ndan Ankara'ya yaptığı ilk uçuşa katıldı. Uçağa binmeden önce terminalde oluşturulan tören alanında bir konuşma yapan Karaismailoğlu, "Vatandaşlarımız seyahat ederken içi rahat olsun. Tedbirlerimiz seyahatin her aşamasını kapsayacak şekilde uygulanacak. Toplu taşıma araçlarından ateş ölçme işlemlerine kadar her önlemi aldık" dedi.


Bakan Karaismailoğlu, uzun bir aranın ardından bugün ilk uçuşu gerçekleştirdiklerini belirterek, sosyal ve ekonomik hayatın yeniden canlanması için ulaştırma hizmetlerindeki normalleşmenin, ilk ve en önemli adımlardan olacağını vurguladı. Vatandaşların sağlığını "öncelikleri" kabul ederek havalimanlarında ve uçaklarda tüm sağlık tedbirlerini en üst düzeyde aldıklarını belirten Karaismailoğlu, tedbirleri yerine getiren havalimanlarını hizmete açtıklarını bildirdi.


Salgın nedeniyle uçuşlara ara verilen İstanbul Havalimanı’nda, bugün ilk uçuş heyecanı yaşanıyor.


Alınan tedbirler kapsamında havalimanının her noktasına sosyal mesafe kuralını anlatan bilgilendirme panoları konulurken, maskesiz havalimanına giriş yapılamayacak.


İlk uçuş nedeniyle İstanbul Havalimanı’na gelen yolcuların vücut ısıları terminal girişinde bulunan termal kamera ile ölçüldü. Güvenlik kontrol noktasında sosyal mesafe kuralına dikkat edildiği gözlemlenirken, güvenlik görevlileri daha önce elle yapılan üst arama işlemini corona virüsü önlemleri kapsamında detektörle yapmaya başladı.


Antalya’ya giden Medihe Gürsoy ise, “Ailem Antalya’da, onların yanına gidiyorum. Onları ziyaret edip döneceğim. Havalimanında girişten check-in’e kadar çok büyük önlem var. Şu an gayet iyi. Endişelendiğim bir durumum olmadı. Sosyal mesafe korunuyordu” şeklinde konuştu.


Bu önlemler kapsamında uçuşlar öncesi yolcuların ateşleri kabin görevlileri tarafından ölçülecek. Uçak içerisinde mevcut kabin ekibinin yanı sıra hijyen uzmanları da görev alacak. Uzmanlar uçuş sırasında tüm önlemleri alarak seyahat sağlığı için gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacak.


İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA tarafından alınan önemler kapsamında terminal içinde hijyen görevlileri çalışmalara başladı.Bu görevliler akıllı kasklarla habersiz ve temassız olarak hem tek kişinin hem de aynı anda çok sayıda kişinin vücut ısılarını ölçecek.Uçuş öncesi check-in kontuarlarına gelen yolcular özel bölmeli kontuarlarda işlemlerini yapmaya başladı. İşlemler, yolcular ile yer hizmetleri görevlileri arasında temassız şekilde gerçekleştirildi.


İlk uçuşta 156 yolcu İstanbul’dan Ankara’ya gitti.

9 kptş
01 Haziran 2020 Pazartesi.
 • SİTE İÇİ ARAMA

 • YAZARLAR

 • 9 kasım
 • Uçuş Bilgileri
 • DÖVİZ KURLARI

 • HAVA DURUMU

  • ANKARA
   Ankara Hava Durumu
  • İSTANBUL
   İstanbul Hava Durumu
  • İZMİR
   İzmir Hava Durumu
  • ANTALYA
   Antalya Hava Durumu
  • TRABZON
   Trabzon Hava Durumu
 • Trafik Yoğunluk Haritası
 • Teknosa