Berna Yaşar

Berna Yaşar

Havalimanı çalışanları bir an önce aşılanmalı...

14 Nisan 2021 Çarsamba
bernayasar@gmail.com

Türkiye’de covid-19 aşı çalışmaları, istenilen düzeyde olmasa da birçok Avrupa ülkesinden daha hızlı bir şekilde sürüyor.  Sağlık Bakanlığı verilerine göre,  önümüzdeki haziran ayı sonuna kadar 40 yaş grubu dahil aşılamanın tamamlanması planlanıyor.


Bunun yanında riskli meslek gruplarının da aşılamaları devam ediyor. Riskli meslek grupları denildiğinde ister istemez sağlık çalışanlarını, öğretmenleri, güvenlik teşkilatı çalışanlarını aklımıza getirebiliriz. Çünkü bu gruplar direkt sahada aktif görev yapan kişilerden oluşuyor. Havalimanlarımızda salgına karşı fiziki olarak her türlü önlem dünyanın en iyi şartlarına göre alınmış vaziyette, bu tartışılmaz...


Ancak, salgının en başından bu yana ön cephelerde görev yapan bir grup daha var. Bu kesim ise ulaşım sektöründe 24 saat kesintisiz hizmet verilen noktalar olan havalimanlarında görev yapan personel. Biliyorsunuz, havalimanları dünyanın dört bir yanından gelen çok değişik milletten oluşan yolculara hizmet veren noktalar.


Malum, önümüz yaz ve turizm sezonunun açılmaya başladığı bir dönemdeyiz. Bodrum ve Antalya gibi turizm bölgelerimize turistler gelmeye başladı bile. Otel ve uçak rezervasyon verilerine göre, ramazan ayının bitimiyle iç ve dış turizmde bir canlanma olacağı kesin gibi gözüküyor. Dolayısıyla, dünyayı etkileyen değişik mutantllı covid-19 virüsüne maruz kalınabilecek yerler havalimanları. Bu nedenle havalimanları, belki de iki kat daha fazla önlem alınması gereken giriş-çıkış kapıları özelliğindeki yerler olmalı.


Türk turizminin bu salgından çok hızlı bir şekilde kurtulması için elimizdeki tek silahımız ise aşı. İşte bu nedenledir ki, aşılama çalışmalarında riskli gruplara bir an önce dahil edilmesi gereken kesim olarak havalimanı çalışanları ön plana çıkıyor.


Geçtiğimiz yıl, sezon sonuna denk geldiği için düşük seviyelerde kalan turist sayısını bu yıl en üst seviyeye çekebilmek için, havalimanlarımızda alınan önlemleri revize etmemizde fayda var. Bu nedenle havalimanlarında çalışan işletmeci ve personelin öncelikli aşılanacak grup içine alınması faydalı olacaktır.


Salgınla mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alan İsrail'den, aşı olmuş turistlere kapılarını açabileceği yolunda haberler gelmeye başladı. Aynı şekilde İngiltere de kısıtlamaları hafifletti. Bu ülkeler,turizmin hareketlenmesiyle Türkiye’ye turist gönderebilecek ülkelerin başında yer alacak gibi görünüyor. Ama biz buna ne kadar hazırız? Bu soruyu kendimize bir an önce sorup, tedbirleri kısa zamanda almamız gerekiyor.


Bu arada, Türk Hava Yolları'nda (THY) görev yapan pilot, kabin memurlarının aşılanması sevindirici bir haber tabii. İşte tam da burada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürülüğü’ne (DHMİ) önemli bir görev düşüyor.  Sağlık Bakanlığı ile yapılacak bir çalışma ile Türkiye’nin dört bir yanındaki havalimanlarında apron kartı olan tüm personelin hızlı bir şekilde aşılanması buralarda görev yapanların sağlığını korumanın yanında Türk turizmine de büyük fayda sağlayacaktır.


 

Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
 • SİTE İÇİ ARAMA

 • YAZARLAR

 • 9 kasım
 • Uçuş Bilgileri
 • DÖVİZ KURLARI

 • HAVA DURUMU

  • ANKARA
   Ankara Hava Durumu
  • İSTANBUL
   İstanbul Hava Durumu
  • İZMİR
   İzmir Hava Durumu
  • ANTALYA
   Antalya Hava Durumu
  • TRABZON
   Trabzon Hava Durumu
 • Trafik Yoğunluk Haritası
 • Teknosa